hlavní strana    
 

Stránka věnovaná fotočlánkům o toulkách po zemích českých

 
Liběna Stiebitzová - KOŠÁLOV
vydáno: 05.05.2014
web autora


České středohoří je oblast dramatických kopců a romantických zřícenin hradů. Četné vrcholy Českého středohoří se ve středověku staly skvělým místem pro budování hradů, které však jejich majitelé postupem času dobrovolně či nedobrovolně opustili a zanechali svému osudu. Hrady pustly, často sloužily jako zdroj stavebního materiálu, a do dnešní doby se zachovaly jen jejich zbytky, které nás dnes tolik přitahují. V novodobější historii nastal na vrcholcích Českého středohoří druhý stavební „boom“ - lidé se pustili do budování rozhleden a někde i turistických chat. Není se čemu divit – z vrcholů je nádherný výhled po širokém okolí. Zatímco pro hradní pány byla důležitá funkce obranná, dnes lidé podnikají mnohdy velmi náročné výstupy na vrcholy Českého středohoří kvůli krásnému výhledu po okolní krajině a samozřejmě, pokud je na vrcholu zřícenina hradu či rozhledna, pak je velmi silným lákadlem.

Hrad Košálov je typickým příkladem zbytku nevelkého hradu v Českém středohoří. Nachází se na vrcholu stejnojmenného kopce (481 m) severně od města Třebenice. Z hradu, jehož vznik se datuje do první poloviny 14. století, se zachovaly pouze obvodové zdi horního hradu na samém vrcholku kopce. Zřícenina je volně přístupná. Je odtud úchvatný výhled na hrad Hazmburk, na Milešovku a Lovoš a mnoho dalších kopců Českého středohoří.

Pokud si naplánujete svoji návštěvu na jarní období, pak máte šanci vidět hrad nádherně ozdobený žlutými trsy rozkvetlé tařice skalní, které se zjevně daří ve spárách zbytků hradních zdí a okolních skal.


POHLED OD KOCOUROVA - Liběna Stiebitzová
POHLED OD KOCOUROVA - Pohled na kopec a stejnojmenný hrad Košálov od Kocourova. Uprostřed je hrad Hazmburk, vpravo vykukuje střecha zámku Skalka a hradní věž zříceniny hradu Skalka.

HRADY KOŠÁLOV A SKALKA - Liběna Stiebitzová
HRADY KOŠÁLOV A SKALKA - Zřícenina hradu Košálov je vlevo, zámek a zřícenina hradu Skalka jsou vpravo

PODHRADÍ - Liběna Stiebitzová
PODHRADÍ - Vrcholová partie kopce Košálov (481 m) se zbytky stejnojmenného hradu

KOŠÁLOV - Liběna Stiebitzová
KOŠÁLOV - A jsme skoro na vrcholu kopce Košálov. Hrad je již na dosah ruky.

VSTUP - Liběna Stiebitzová
VSTUP - Vstup do jediné dochované části hradu Košálov, do horního hradu.

OKNO - Liběna Stiebitzová
OKNO - Okenní otvor ve zbytcích paláce hradu Košálov. Pokud nebude hrad zakonzervován, bude zanedlouho tento pohled minulostí.

TAŘICE SKALNÍ - Liběna Stiebitzová
TAŘICE SKALNÍ - Ve spárách mezi kameny hradních zdí se daří tařici skalní. Na jaře hrad ozdobí desítky trsů této vytrvalé byliny.

UVNITŘ HORNÍ ČÁSTI HRADU - Liběna Stiebitzová
UVNITŘ HORNÍ ČÁSTI HRADU - Z původního hradu zbyla jen horní část na samém vrcholku kopce Košálov

POHLED Z HRADU - Liběna Stiebitzová
POHLED Z HRADU - Pohled z vnitřku hradní zříceniny na okolní vrcholy Českého středohoří - Milešovku (837 m) vlevo a Lovoš (570 m) vpravo

POHLED Z HRADU - Liběna Stiebitzová
POHLED Z HRADU - Pohled z vrcholu kopce Košálov na Třebenice a na hrad Hazmburk v pozadí.

ČEDIČOVÁ SKÁLA - Liběna Stiebitzová
ČEDIČOVÁ SKÁLA - Sopečný původ kopce Košálov je zřejmý jednak z jeho tvaru, ale také z hornin. Na vrcholu jsou krásné čedičové skály.

SKÁLA A HRADNÍ ZEĎ - Liběna Stiebitzová
SKÁLA A HRADNÍ ZEĎ - Hradní zeď umně přistavěná k čedičové skále. Ke stěně hradu někdo postavil kříž. Proč tady ale kříž je, to nám zůstalo utajeno.

ČEDIČ A TAŘICE - Liběna Stiebitzová
ČEDIČ A TAŘICE - Tařice skalní se se svými žlutými kvítky náramně vyjímá na stěně čedičové skály, která má typický charakter čedičových varhan.

NETŘESK - Liběna Stiebitzová
NETŘESK - Vrchol kopce Košálov je vhodný pro suchomilné druhy rostlin. Netřesku se tady daří dobře.

BOREČ - Liběna Stiebitzová
BOREČ - Pohled od hradu směrem na Borečský vrch (449 m)


  hlavní strana